Clipsal Double Power Point Flush Mount Standard 10A 250V 2 Pole Horizontal Safety Shutter White Electric
Clipsal Double Power Point Flush Mount Standard 10A 250V 2 Pole Horizontal Safety Shutter White Electric
GPO Switched Outlet Flush Mount Standard, 10 Amp, 250 Volt AC, 2 Pole, 2 Gang, 3 Pin, Horizontal, Mounting Centres: 84 mm, Flush Mount, ON/OFF Button, Rocker Switch, Screw Connection, Plastic, White Electric, Glossy Finish, 116 mm Height, 76 mm Width, 28 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Clipsal |
| Range Name | Classic C2000 Series |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | C2025DS-WE |
| Colour | White |
| Connection Type | Screw |
| Actuator Type | Rocker Switch |
| Control Type | ON/OFF Button |
| Finish | Gloss |
| Depth | 28 mm |
| Current | 10 Amp |
| Height | 116 mm |
| Material | Plastic |
| Number Of Gangs | 2 Gang |
| Mounting Centres | 84 mm |
| Number Of Poles | 2 Pole |
| Orientation | Horizontal |
| Pin Configuration | 3 Pin |
| Mounting Method | Flush |
| Product Type | GPO Standard |
| Voltage | 250 Volt |
| Width | 76 mm |
Description
GPO Switched Outlet Flush Mount Standard, 10 Amp, 250 Volt AC, 2 Pole, 2 Gang, 3 Pin, Horizontal, Mounting Centres: 84 mm, Flush Mount, ON/OFF Button, Rocker Switch, Screw Connection, Plastic, White Electric, Glossy Finish, 116 mm Height, 76 mm Width, 28 mm Depth
