Clipsal Single Power Point Flush Mount Standard 10A 250V Round Earth Horizontal Black
Clipsal Single Power Point Flush Mount Standard 10A 250V Round Earth Horizontal Black
GPO Switched Outlet, 250 Volt Switch, 10 Amp, 3 Pin Round Earth, 1 Gang, Horizontal Orientation, Flush Mounting, 84 mm Mounting Centres, Screw Connection, On/Off Button Control, Rocker Switch Actuator, Plastic, Black, Glossy, 116 mm Height, 76 mm Width, 28 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Clipsal |
| Range Name | Classic C2000 Series |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | C2015L-BK |
| Actuator Type | Rocker Switch |
| Colour | Black |
| Connection Type | Screw |
| Control Type | ON/OFF Button |
| Current | 10 Amp |
| Depth | 28 mm |
| Finish | Gloss |
| Height | 116 mm |
| Material | Plastic |
| Mounting Centres | 84 mm |
| Mounting Method | Flush |
| Number Of Gangs | 1 Gang |
| Orientation | Horizontal |
| Pin Configuration | 3 Pin Round Earth |
| Product Type | GPO Standard |
| Voltage | 250 Volt Switch |
| Width | 76 mm |
Description
GPO Switched Outlet, 250 Volt Switch, 10 Amp, 3 Pin Round Earth, 1 Gang, Horizontal Orientation, Flush Mounting, 84 mm Mounting Centres, Screw Connection, On/Off Button Control, Rocker Switch Actuator, Plastic, Black, Glossy, 116 mm Height, 76 mm Width, 28 mm Depth
