Clipsal Power Point Flush Mount Standard 4 Gang 10A 250V 2 Pole Horizontal White
Clipsal Power Point Flush Mount Standard 4 Gang 10A 250V 2 Pole Horizontal White
GPO Switched Outlet, 250 Volt Switch, 10 Amp, 3, 2 Pole, 4 Gang, Horizontal Orientation, Flush Mounting, 84 mm Mounting Centres, Screw Connection, On/Off Button Control, Rocker Switch Actuator, Plastic, White, Glossy, 196 mm Height, 75 mm Width, 23 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Clipsal |
| Range Name | Classic C2000 Series |
| Standard Pack Size | 5 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | C2015D4-WE |
| Colour | White |
| Product Type | GPO Standard |
| Connection Type | Screw |
| Control Type | ON/OFF Button |
| Material | Plastic |
| Number Of Poles | 2 Pole |
| Orientation | Horizontal |
| Pin Configuration | 3 Pin |
| Height | 196 mm |
| Mounting Centres | 84 mm |
| Width | 75 mm |
| Actuator Type | Rocker Switch |
| Current | 10 Amp |
| Depth | 23 mm |
| Finish | Gloss |
| Number Of Gangs | 4 Gang |
| Mounting Method | Flush |
| Voltage | 250 Volt Switch |
Description
GPO Switched Outlet, 250 Volt Switch, 10 Amp, 3, 2 Pole, 4 Gang, Horizontal Orientation, Flush Mounting, 84 mm Mounting Centres, Screw Connection, On/Off Button Control, Rocker Switch Actuator, Plastic, White, Glossy, 196 mm Height, 75 mm Width, 23 mm Depth
