Clipsal Smoke Alarm Photoelectric Type 220-240 VAC 6.9-7.5 VDC Rechargeable Sealed In Lithium-Ion Battery Surface
Clipsal Smoke Alarm Photoelectric Type 220-240 VAC 6.9-7.5 VDC Rechargeable Sealed In Lithium-Ion Battery Surface
755RLPSMA4 photoelectric smoke alarm helps to detect smouldering fire types. It can be used as a single mains powered battery backed alarm or can be interconnected with other 755 series smoke alarms to give complete home protection. Its sealed-in rechargeable battery means no more replacing backup batteries annually.
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Clipsal |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 46191500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 755RLPSMA4 |
| Battery Type | Lithium Batteries |
| Colour | White |
| Current | 40 mA |
| Control Type | Button (Test/Hush) |
| Coverage | Up to 40 Devices |
| Dimensions | 140 mm Diameter x 47 mm Depth |
| Frequency | 50 Hz |
| Humidity | 5-95% RH |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting Method | Ceiling/Surface |
| Product Type | Smoke Alarms |
| Sensor Type | Photoelectric |
| Sound Level | 85 dBA at 3 mtr |
| Temperature | 0 to 45 deg C |
| Terminal Type | Screw |
| Voltage | 220-240 Volt AC |
Description
755RLPSMA4 photoelectric smoke alarm helps to detect smouldering fire types. It can be used as a single mains powered battery backed alarm or can be interconnected with other 755 series smoke alarms to give complete home protection. Its sealed-in rechargeable battery means no more replacing backup batteries annually.
