Clipsal Switch Mechanism Push Button Intermediate 10A AX 250V 1 Pole
Clipsal Switch Mechanism Push Button Intermediate 10A AX 250V 1 Pole
Switch Mechanism Pushbutton Intermediate, 250 Volt Switch, 10 Amp AX, Vertical Orientation, 1 Pole, Pushbutton Control, Screw Terminal, Surface Mounting, Plastic, Brilliant, 23.5 mm Length, 23.5 mm Height, 23.5 mm Width, 40 mm Depth
| Brand | Clipsal |
|---|---|
| Range Name | Saturn 4000 Series |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 60PBI |
| Control Type | Pushbutton |
| Current | 10 Amp AX |
| Depth | 40 mm |
| Finish | Brilliant |
| Height | 23.5 mm |
| Length | 23.5 mm |
| Material | Plastic |
| Mounting Method | Surface |
| Number Of Poles | 1 Pole |
| Orientation | Vertical |
| Terminal Type | Screw |
| Voltage | 250 Volt Switch |
| Width | 23.5 mm |
Description
Switch Mechanism Pushbutton Intermediate, 250 Volt Switch, 10 Amp AX, Vertical Orientation, 1 Pole, Pushbutton Control, Screw Terminal, Surface Mounting, Plastic, Brilliant, 23.5 mm Length, 23.5 mm Height, 23.5 mm Width, 40 mm Depth
