Clipsal 56 Series Switch Sliding Surface Mount Weatherproof Special Purpose 2 Gang 10A 250V IP56 Grey
Clipsal 56 Series Switch Sliding Surface Mount Weatherproof Special Purpose 2 Gang 10A 250V IP56 Grey
Switch Sliding Weatherproof, 250 Volt AC, 10 Amp, 50 Hz, 2 Switches, Control Type: Sliding, Screw Terminal, 1 Pole, IP56, Surface Mount, Polycarbonate, Grey, -25 to 75 deg C, 107 mm Height, 101 mm Width, 65 mm Depth, Special Purpose, Auto/Manual
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Clipsal |
| Range Name | 56 Series |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 56SSW2AM-GY |
| Colour | Grey |
| Current | 10 Amp |
| Control Type | Sliding |
| Depth | 65 mm |
| Frequency | 50 Hz |
| IP Rating | IP56 |
| Height | 107 mm |
| Material | Polycarbonate |
| Mounting Method | Surface |
| Number Of Switches | 2 Switches |
| Please Note | Special Purpose Auto/Manual |
| Switch Function | 1 Pole |
| Product Type | Switches Weatherproof |
| Terminal Type | Screw |
| Temperature | -25 to 75 deg C |
| Width | 101 mm |
| Voltage | 250 Volt |
Description
Switch Sliding Weatherproof, 250 Volt AC, 10 Amp, 50 Hz, 2 Switches, Control Type: Sliding, Screw Terminal, 1 Pole, IP56, Surface Mount, Polycarbonate, Grey, -25 to 75 deg C, 107 mm Height, 101 mm Width, 65 mm Depth, Special Purpose, Auto/Manual
