Clipsal Socket Outlet Less Enclosure 1Ph 32A 250V 3 Pin Round Grey IP66
Clipsal Socket Outlet Less Enclosure 1Ph 32A 250V 3 Pin Round Grey IP66
Socket Outlet, 250 Volt, 32 Amp, 50 Hz, 1 Phase Phase, 3 Pin Round (1 + Neutral + Earth), Screw Terminal Connection, 6-16 sq-mm Terminal Capacity, Surface Mounting, IP66, Polycarbonate, Grey, -25 to 75 deg C, 107 mm Height, 101 mm Width, 74 mm Depth
| Brand | Clipsal |
|---|---|
| Range Name | 56 Series |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 56SO332LE-GY |
| Colour | Grey |
| Connection Type | Screw Terminal |
| Current | 32 Amp |
| Depth | 74 mm |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | 107 mm |
| IP Rating | IP66 |
| Material | Polycarbonate |
| Mounting Method | Surface |
| Phase | 1 Phase |
| Pin Configuration | 3 Pin Round (1 + Neutral + Earth) |
| Product Type | Socket Outlets |
| Temperature | -25 to 75 deg C |
| Terminal Capacity | 6-16 sq-mm |
| Voltage | 250 Volt |
| Width | 101 mm |
Description
Socket Outlet, 250 Volt, 32 Amp, 50 Hz, 1 Phase Phase, 3 Pin Round (1 + Neutral + Earth), Screw Terminal Connection, 6-16 sq-mm Terminal Capacity, Surface Mounting, IP66, Polycarbonate, Grey, -25 to 75 deg C, 107 mm Height, 101 mm Width, 74 mm Depth
