Clipsal 56 Series Socket Outlet Less Enclosure 1Ph 10A 250V 3 Pin Round Resistant Orange IP66
Clipsal 56 Series Socket Outlet Less Enclosure 1Ph 10A 250V 3 Pin Round Resistant Orange IP66
Socket Outlet Less Enclosure, 1 Phase, 10 Amp, 250 Volt AC, 50 Hz, 3 PIn Round, 1P + N + E, Chemical Resistant Orange, IP66, Surface Mount, PC + PET Cover, Screw Terminal, Terminal Capacity: 1.5 to 6 mm, 107 mm Height, 101 mm Width, 55 mm Depth, -25 to 75 deg C
| Brand | Clipsal |
|---|---|
| Range Name | 56 Series |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 56SO310RPLE-RO |
| Colour | Chemical Resistant Orange |
| Current | 10 Amp |
| Depth | 55 mm |
| Connection Type | Screw Terminal |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | 107 mm |
| IP Rating | IP66 |
| Mounting Method | Surface |
| Phase | 1 Phase |
| Pin Configuration | 3 Pin Round (1 + Neutral + Earth) |
| Product Type | Socket Outlets |
| Temperature | -25 to 75 deg C |
| Terminal Capacity | 1.5-6 mm |
| Voltage | 250 Volt |
| Width | 101 mm |
Description
Socket Outlet Less Enclosure, 1 Phase, 10 Amp, 250 Volt AC, 50 Hz, 3 PIn Round, 1P + N + E, Chemical Resistant Orange, IP66, Surface Mount, PC + PET Cover, Screw Terminal, Terminal Capacity: 1.5 to 6 mm, 107 mm Height, 101 mm Width, 55 mm Depth, -25 to 75 deg C
