Clipsal Plug Straight Body Weatherproof 3Ph 32A 500V 5 Pin Round Electric Orange IP66
Clipsal Plug Straight Body Weatherproof 3Ph 32A 500V 5 Pin Round Electric Orange IP66
Plug Straight Weatherproof, 500 Volt, 32 Amp, Straight Angle, 3 Phase Phase, 5 Pin Round, Screw Connection, 2.5-25 sq-mm Terminal Capacity, Cable Gland Cable Entry, M40 Cable Gland Size, IP66, Polycarbonate, Orange, -25 to 75 deg C, 79 mm Height, 79 mm Width, 168 mm Depth
| Brand | Clipsal |
|---|---|
| Range Name | 56 Series |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 56P532-EO |
| Cable Gland Size | M40 |
| Cable Entry | Cable Gland |
| Angle | Straight |
| Colour | Orange |
| Connection Type | Screw |
| Current | 32 Amp |
| Depth | 168 mm |
| Height | 79 mm |
| IP Rating | IP66 |
| Phase | 3 Phase |
| Material | Polycarbonate |
| Pin Configuration | 5 Pin Round |
| Product Type | Plugs Straight |
| Temperature | -25 to 75 deg C |
| Terminal Capacity | 2.5-25 sq-mm |
| Voltage | 500 Volt |
| Width | 79 mm |
Description
Plug Straight Weatherproof, 500 Volt, 32 Amp, Straight Angle, 3 Phase Phase, 5 Pin Round, Screw Connection, 2.5-25 sq-mm Terminal Capacity, Cable Gland Cable Entry, M40 Cable Gland Size, IP66, Polycarbonate, Orange, -25 to 75 deg C, 79 mm Height, 79 mm Width, 168 mm Depth
