Clipsal Isolating Switch Key Operated Surface Mounting 1P 20A 250V Grey IP66
Clipsal Isolating Switch Key Operated Surface Mounting 1P 20A 250V Grey IP66
Isolator Switch Key Operated, 250 Volt, 20 Amp AC1, 50 Hz, 1 Pole, ON/OFF, Rotary /Key, Screw Connection, Surface Mounting, IP66, Polycarbonate, Grey, -25 to 75 deg C, 107 mm Height, 101 mm Width, 112 mm Depth, Key Lockable In OFF and ON Positions
| Brand | Clipsal |
|---|---|
| Range Name | 56 Series |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 56K2SW120CK-GY |
| Colour | Grey |
| Frequency | 50 Hz |
| Connection Type | Screw |
| Depth | 112 mm |
| Current | 20 Amp AC1 |
| Height | 107 mm |
| Method of Operation | Rotary Knobs |
| Material | Polycarbonate |
| IP Rating | IP66 |
| Legend | ON/OFF |
| Mounting Method | Surface |
| Number Of Poles | 1 Pole |
| Please Note | Key Lockable In OFF and ON Positions |
| Product Type | Isolating Switches |
| Temperature | -25 to 75 deg C |
| Width | 101 mm |
| Voltage | 250 Volt |
Description
Isolator Switch Key Operated, 250 Volt, 20 Amp AC1, 50 Hz, 1 Pole, ON/OFF, Rotary /Key, Screw Connection, Surface Mounting, IP66, Polycarbonate, Grey, -25 to 75 deg C, 107 mm Height, 101 mm Width, 112 mm Depth, Key Lockable In OFF and ON Positions
