Clipsal Extension Socket Appliance Connector Weatherproof 3Ph 20A 5 Pin Round Electric Orange IP66
Clipsal Extension Socket Appliance Connector Weatherproof 3Ph 20A 5 Pin Round Electric Orange IP66
Appliance Extension Socket Weatherproof, 500 Volt, 20 Amp AC1, Straight Angle, 3 Phase Phase, 5 Pin Round, Screw Connection, 1-6 sq-mm Terminal Capacity, Cable Gland Cable Entry, M25 Cable Gland Size, 7-16 mm Cable Nominal Diameter, IP66, Polycarbonate, Orange, -25 to 75 deg C, 90 mm Height, 90 mm Width, 173 mm Depth
| Brand | Clipsal |
|---|---|
| Range Name | 56 Series |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 56CSC520-EO |
| Cable Gland Size | M25 |
| Cable Entry | Cable Gland |
| Angle | Straight |
| Colour | Orange |
| Cable Nominal Diameter | 7-16 mm |
| Connection Type | Screw |
| Current | 20 Amp AC1 |
| Depth | 173 mm |
| Height | 90 mm |
| IP Rating | IP66 |
| Phase | 3 Phase |
| Material | Polycarbonate |
| Pin Configuration | 5 Pin Round |
| Product Type | Extension Sockets |
| Temperature | -25 to 75 deg C |
| Terminal Capacity | 1-6 sq-mm |
| Voltage | 500 Volt |
| Width | 90 mm |
Description
Appliance Extension Socket Weatherproof, 500 Volt, 20 Amp AC1, Straight Angle, 3 Phase Phase, 5 Pin Round, Screw Connection, 1-6 sq-mm Terminal Capacity, Cable Gland Cable Entry, M25 Cable Gland Size, 7-16 mm Cable Nominal Diameter, IP66, Polycarbonate, Orange, -25 to 75 deg C, 90 mm Height, 90 mm Width, 173 mm Depth
