Clipsal Pushbutton Control Station Less Enclosure 2G 10A Stop/Start IP66 Grey
Clipsal Pushbutton Control Station Less Enclosure 2G 10A Stop/Start IP66 Grey
Pushbutton Control Station Less Enclosure, 250 Volt AC, 10 Amp, 2 Operators, Legend: START-STOP, Pushbutton, IP66, Grey, -25 to 75 deg C, 107 mm Height, 101 mm Width, 80 mm Depth
| Brand | Clipsal |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 56/2PBLE-GY |
| Actuator | Pushbutton |
| Colour | Grey |
| Current | 10 Amp |
| Depth | 80 mm |
| Height | 107 mm |
| IP Rating | IP66 |
| Legend | START-STOP |
| Number of Operators | 2 Modules |
| Product Type | Control Stations |
| Temperature | -25 to 75 deg C |
| Width | 101 mm |
Description
Pushbutton Control Station Less Enclosure, 250 Volt AC, 10 Amp, 2 Operators, Legend: START-STOP, Pushbutton, IP66, Grey, -25 to 75 deg C, 107 mm Height, 101 mm Width, 80 mm Depth
