Clipsal U/UTP Data Cable C-Bus Cat5e 4 Pair 24AWG Polyolefin/LSZH Pink 305M
Clipsal U/UTP Data Cable C-Bus Cat5e 4 Pair 24AWG Polyolefin/LSZH Pink 305M
CAT 5e Data Cable C-Bus, Solid, 24 AWG, 100 MHz Frequency Bandwidth, Cat 5e U/UTP, 4 Pair, 20 mm +/-0.2 mm Bend Radius, 110 N Max. Pulling Force, Bare Copper Conductor, Rip Cord: Polyester Multi Yarn Filler, Polyolefin Insulation, LSZH Sheath, Pink Sheath, 20 to 60 deg C, 305 mtr Length, 5 mm +/-0.2 mm Outside Diameter
| Brand | Clipsal |
|---|---|
| Range Name | C-Bus |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | BX |
| Vendor Product | 5005C305B |
| Bend Radius | 20 mm +/-0.2 mm |
| Cable Type | Cat 5e U/UTP |
| Conductor Material | Bare Copper |
| Conductor Size | 24 AWG |
| Conductor Type | Solid |
| Filler Material | Rip Cord: Polyester Multi Yarn |
| Frequency Bandwidth | 100 MHz |
| Insulation Material | Polyolefin |
| Length | 305 mtr |
| Max. Pulling Force | 110 N |
| Outside Diameter | 5 mm +/-0.2 mm |
| Pair Count | 4 Pair |
| Sheath Colour | Pink |
| Sheath Material | LSZH |
| Temperature | 20 to 60 deg C |
Description
CAT 5e Data Cable C-Bus, Solid, 24 AWG, 100 MHz Frequency Bandwidth, Cat 5e U/UTP, 4 Pair, 20 mm +/-0.2 mm Bend Radius, 110 N Max. Pulling Force, Bare Copper Conductor, Rip Cord: Polyester Multi Yarn Filler, Polyolefin Insulation, LSZH Sheath, Pink Sheath, 20 to 60 deg C, 305 mtr Length, 5 mm +/-0.2 mm Outside Diameter
