Clipsal Switch Mechanism Toggle Rocker Blank 10AX 250V 3 Way ON-OFF-ON Vivid White
Clipsal Switch Mechanism Toggle Rocker Blank 10AX 250V 3 Way ON-OFF-ON Vivid White
With its M40 motor ratings, the Clipsal Iconic Switch Mechanism delivers versatile performance in any commercial or residential project. Its three-position toggle makes this wall switch a functional choice for most jobs.
| Brand | Clipsal |
|---|---|
| Range Name | Iconic |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 49M-VW |
| Colour | White |
| Control Type | Rocker Toggle |
| Current | 10 Amp |
| Depth | 32 mm |
| Frequency | 50 Hz |
| Finish | Matte |
| Height | 23 mm |
| Length | 23 mm |
| Legend | ON-OFF-ON |
| Material | Polycarbonate |
| Number Of Gangs | Blank |
| Product Type | Switch Mechanisms |
| Switch Function | 3 Positions |
| Temperature | 0 to 45 deg C |
| Terminal Type | Screw |
| Voltage | 250 Volt Switch |
| Width | 23 mm |
Description
With its M40 motor ratings, the Clipsal Iconic Switch Mechanism delivers versatile performance in any commercial or residential project. Its three-position toggle makes this wall switch a functional choice for most jobs.
