Clipsal Socket Outlet Surface Mount In-Line Quick Connect Terminal 1 Gang 10A 250V 3 Pin 1 Pole White
Clipsal Socket Outlet Surface Mount In-Line Quick Connect Terminal 1 Gang 10A 250V 3 Pin 1 Pole White
Single Socket Outlet, 250 Volt Switch, 10 Amp, 50 Hz, 3, 1 Gang, 1 Pole, Screw Connection, 1 x 2.5 sq-mm Terminal Capacity, Surface/Rear Mounting, 50 mm Mounting Centres, Plastic, White, 70 mm Height, 47 mm Width, 46 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Clipsal |
| Standard Pack Size | 10 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 413QC-WE |
| Colour | White |
| Current | 10 Amp |
| Connection Type | Screw |
| Depth | 46 mm |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | 70 mm |
| Mounting Centres | 50 mm |
| Material | Plastic |
| Mounting Method | Surface/Rear |
| Number Of Gangs | 1 Gang |
| Number Of Poles | 1 Pole |
| Pin Configuration | 3 Pin |
| Terminal Capacity | 1 x 2.5 sq-mm |
| Voltage | 250 Volt Switch |
| Width | 47 mm |
Description
Single Socket Outlet, 250 Volt Switch, 10 Amp, 50 Hz, 3, 1 Gang, 1 Pole, Screw Connection, 1 x 2.5 sq-mm Terminal Capacity, Surface/Rear Mounting, 50 mm Mounting Centres, Plastic, White, 70 mm Height, 47 mm Width, 46 mm Depth
