Clipsal Push Button Switch Flush Mount Standard 1 Gang 20A/16AX 250V 1 Pole Horizontal/Vertical Ocean Mist
Clipsal Push Button Switch Flush Mount Standard 1 Gang 20A/16AX 250V 1 Pole Horizontal/Vertical Ocean Mist
Push Button Switch Standard, 250 Volt AC, 20 Amp/16 AX, 1 Pole, 1 Gang, Horizontal/Vertical, Mounting Centres: 84 mm, Flush Mount, Control Type: ON/OFF Switch, Actuator Type: Push Button, Screw Connection, Polyvinyl Chloride, Ocean Mist, Glossy Finish, 116 mm Height, 75 mm Width, 43.6 mm Depth, Without Light Indicator
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Clipsal |
| Range Name | Saturn 4000 Series |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 4061PB-OM |
| Actuator Type | Push Button |
| Colour | Ocean Mist |
| Connection Type | Screw |
| Control Type | ON/OFF Switch |
| Current | 20 Amp/16 AX |
| Depth | 43.6 mm |
| Finish | Gloss |
| Height | 116 mm |
| Material | Polyvinyl Chloride |
| Mounting Centres | 84 mm |
| Mounting Method | Flush |
| Number Of Gangs | 1 Gang |
| Number Of Poles | 1 Pole |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| Please Note | Without Light Indicator |
| Product Type | Z-Wave Buttons |
| Voltage | 250 Volt |
| Width | 75 mm |
Description
Push Button Switch Standard, 250 Volt AC, 20 Amp/16 AX, 1 Pole, 1 Gang, Horizontal/Vertical, Mounting Centres: 84 mm, Flush Mount, Control Type: ON/OFF Switch, Actuator Type: Push Button, Screw Connection, Polyvinyl Chloride, Ocean Mist, Glossy Finish, 116 mm Height, 75 mm Width, 43.6 mm Depth, Without Light Indicator
