Clipsal Double Power Point Flush Mount Standard 10A 250V Horizontal Horizon Black
Clipsal Double Power Point Flush Mount Standard 10A 250V Horizontal Horizon Black
GPO Switched Outlet, 250 Volt Switch, 10 Amp, 3, 2 Gang, Horizontal Orientation, Flush Mounting, 84 mm Mounting Centres, Screw Connection, On/Off Button Control, Rocker Switch Actuator, Plastic, Horizon Black, Glossy, 75 mm Height, 116 mm Width, 29 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Clipsal |
| Range Name | Saturn 4000 Series |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 4025-HB |
| Actuator Type | Rocker Switch |
| Connection Type | Screw |
| Colour | Black |
| Control Type | ON/OFF Button |
| Depth | 29 mm |
| Current | 10 Amp |
| Height | 75 mm |
| Material | Plastic |
| Finish | Gloss |
| Mounting Centres | 84 mm |
| Number Of Gangs | 2 Gang |
| Mounting Method | Flush |
| Orientation | Horizontal |
| Pin Configuration | 3 Pin |
| Product Type | GPO Standard |
| Voltage | 250 Volt Switch |
| Width | 116 mm |
Description
GPO Switched Outlet, 250 Volt Switch, 10 Amp, 3, 2 Gang, Horizontal Orientation, Flush Mounting, 84 mm Mounting Centres, Screw Connection, On/Off Button Control, Rocker Switch Actuator, Plastic, Horizon Black, Glossy, 75 mm Height, 116 mm Width, 29 mm Depth
