Clipsal Saturn Series Quad Power Point 10A Ocean Mist
Clipsal Saturn Series Quad Power Point 10A Ocean Mist
The Clipsal Saturn Power Point features a central switch control system for increased versatility for home or commercial use. Its fascia is available in glass and metal look and can complement any modern interior.
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Clipsal |
| Range Name | Saturn 4000 Series |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 4025H2-OM |
| Colour | Ocean Mist |
| Connection Type | Screw |
| Actuator Type | Rocker Switch |
| Control Type | ON/OFF Button |
| Finish | Gloss |
| Depth | 29 mm |
| Current | 10 Amp |
| Height | 75 mm |
| Material | Plastic |
| Number Of Gangs | 4 Gang |
| Mounting Centres | 84 mm |
| Orientation | Horizontal |
| Pin Configuration | 3 Pin |
| Mounting Method | Flush |
| Product Type | GPO Standard |
| Voltage | 250 Volt |
| Width | 232 mm |
Description
The Clipsal Saturn Power Point features a central switch control system for increased versatility for home or commercial use. Its fascia is available in glass and metal look and can complement any modern interior.
