Clipsal Hot Water Booster Relay Switch Flush Mount Standard 1 Gang 15A/10AX 250V 1/2 Way Vertical Neon Indicator
Clipsal Hot Water Booster Relay Switch Flush Mount Standard 1 Gang 15A/10AX 250V 1/2 Way Vertical Neon Indicator
Relay Switch Hot Water Booster, 250 Volt Switch, 15 Amp/10 AX, 1 Gang, 1, 2 Way, Rocker Switch Actuator, Screw Connection, Without imprint, Vertical Orientation, IP20, Flush Mounting, 84 mm Mounting Centres, Plastic, White, 115 mm Height, 73 mm Width, 16 mm Depth, Without Local Signalling
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Clipsal |
| Range Name | Standard Range |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 31VBER-WE |
| Actuator Type | Rocker Switch |
| Colour | White |
| Connection Type | Screw |
| Current | 15 Amp/10 AX |
| Depth | 16 mm |
| Height | 115 mm |
| IP Rating | IP20 |
| Legend | Without Imprint |
| Material | Plastic |
| Mounting Centres | 84 mm |
| Mounting Method | Flush |
| Number Of Gangs | 1 Gang |
| Number Of Ways | 1/2 Way |
| Orientation | Vertical |
| Please Note | Without Local Signalling |
| Product Type | Hot Water Booster Switches |
| Voltage | 250 Volt Switch |
| Width | 73 mm |
Description
Relay Switch Hot Water Booster, 250 Volt Switch, 15 Amp/10 AX, 1 Gang, 1, 2 Way, Rocker Switch Actuator, Screw Connection, Without imprint, Vertical Orientation, IP20, Flush Mounting, 84 mm Mounting Centres, Plastic, White, 115 mm Height, 73 mm Width, 16 mm Depth, Without Local Signalling
