Clipsal Switch Mechanism Push Button Non Latching Momentary N.O. 16A 250V 1 Pole Black
Clipsal Switch Mechanism Push Button Non Latching Momentary N.O. 16A 250V 1 Pole Black
Switch Mechanism Pushbutton Non-Latching Momentary Normally Open, 250 Volt Switch, 16 Amp, 1 Pole, Pushbutton Control, Momentary/Normally Open, Flush Mounting, Plastic, Black, 21 mm Length, 21 mm Width, 10 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Clipsal |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 30PBBP-BK |
| Colour | Black |
| Control Type | Pushbutton |
| Current | 16 Amp |
| Depth | 10 mm |
| Length | 21 mm |
| Material | Plastic |
| Mounting Method | Flush |
| Number Of Poles | 1 Pole |
| Switch Function | Momentary/Normally Open |
| Voltage | 250 Volt Switch |
| Width | 21 mm |
Description
Switch Mechanism Pushbutton Non-Latching Momentary Normally Open, 250 Volt Switch, 16 Amp, 1 Pole, Pushbutton Control, Momentary/Normally Open, Flush Mounting, Plastic, Black, 21 mm Length, 21 mm Width, 10 mm Depth
