Clipsal Switch Cover Skin Flush Mount Standard 1 Gang w/Solid Edge Horizontal/Vertical Extra Vivid White
Clipsal Switch Cover Skin Flush Mount Standard 1 Gang w/Solid Edge Horizontal/Vertical Extra Vivid White
Switch Cover Skin, 1 Gang, For Use With Domestic Switching Devices, Horizontal/Vertical Orientation, Clip-On Terminal, Flush Mounting, Polycarbonate/ABS, Extra Vivid White, Matte, 0 to 45 deg C, 120 mm Height, 78 mm Width, 9 mm Depth, With Solid Edge
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Clipsal |
| Range Name | Iconic |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 3041C-XW |
| Colour | White |
| Depth | 9 mm |
| Finish | Matte |
| For Use With | Domestic Switching Devices |
| Height | 120 mm |
| Material | Polycarbonate/ABS |
| Number Of Gangs | 1 Gang |
| Mounting Method | Flush |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| Please Note | with Solid Edge |
| Temperature | 0 to 45 deg C |
| Terminal Type | Clip-On |
| Width | 78 mm |
Description
Switch Cover Skin, 1 Gang, For Use With Domestic Switching Devices, Horizontal/Vertical Orientation, Clip-On Terminal, Flush Mounting, Polycarbonate/ABS, Extra Vivid White, Matte, 0 to 45 deg C, 120 mm Height, 78 mm Width, 9 mm Depth, With Solid Edge
