Clipsal Double Power Point Flush Mount 10A 250V 2P+E Horizontal Safety Shutter Vivid White
Clipsal Double Power Point Flush Mount 10A 250V 2P+E Horizontal Safety Shutter Vivid White
The Iconic Double Power Point has a Grid Plate with innovative protective flaps, which help prevent screw access after installation (by a qualified electrician); which means skins can be changed safely at any time.
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Clipsal |
| Range Name | Iconic |
| Standard Pack Size | 10 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 3025-VW |
| Actuator Type | Rocker Switch |
| Connection Type | 3 Screw |
| Colour | White |
| Current | 10 Amp |
| Depth | 27 mm |
| Finish | Matte |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | 78 mm |
| Material | Polycarbonate/Polypropylene/Polyoxymethylene/ABS |
| Mounting Method | Flush |
| Number Of Poles | 2 Pole + Earth |
| Number Of Gangs | 2 Gang |
| Orientation | Horizontal |
| Pin Configuration | 3 Pin |
| Terminal Capacity | 1 x 2.5 to 4 x 2.5 sq-mm |
| Temperature | 0 to 45 deg C |
| Product Type | GPO Standard |
| Voltage | 250 Volt Switch |
| Width | 120 mm |
Description
The Iconic Double Power Point has a Grid Plate with innovative protective flaps, which help prevent screw access after installation (by a qualified electrician); which means skins can be changed safely at any time.
