Clipsal Power Point Flush Mount 4 Gang 10A 250V 2P+E Horizontal Vivid White
Clipsal Power Point Flush Mount 4 Gang 10A 250V 2P+E Horizontal Vivid White
The Clipsal Iconic Quad Switch Power Point is the perfect choice when you need multiple power outlets within a specific area. Perfect for the smart home office or entertainment areas. This unit also comes with two extra removable switch apertures.
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Clipsal |
| Range Name | Iconic |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 3015/4-VW |
| Colour | White |
| Actuator Type | Rocker Switch |
| Connection Type | 3 Screw |
| Control Type | ON/OFF Button |
| Current | 10 Amp |
| Frequency | 50 Hz |
| Depth | 27 mm |
| Finish | Matte |
| Height | 78 mm |
| Material | Polycarbonate/Polypropylene/Polyoxymethylene/ABS |
| Number Of Gangs | 4 Gang |
| Mounting Method | Flush |
| Orientation | Horizontal |
| Number Of Poles | 2 Pole + Earth |
| Pin Configuration | 3 Pin |
| Product Type | GPO Standard |
| Temperature | 0 to 45 deg C |
| Voltage | 250 Volt Switch |
| Terminal Capacity | 1 x 2.5 to 4 x 2.5 sq-mm |
| Width | 216 mm |
Description
The Clipsal Iconic Quad Switch Power Point is the perfect choice when you need multiple power outlets within a specific area. Perfect for the smart home office or entertainment areas. This unit also comes with two extra removable switch apertures.
