Clipsal Switch Flush Mount Rocker Architrave 1 Gang 10A 250V 1 Pole 1/2 Way Vertical Black
Clipsal Switch Flush Mount Rocker Architrave 1 Gang 10A 250V 1 Pole 1/2 Way Vertical Black
Dimmer Switch Architrave, 250 Volt Switch, 10 Amp, 50 Hz, 1 Pole, 1 Gang, 1, 2 Way, On/Off Switch Control, Rocker Switch Actuator, Screw Connection, Without imprint, Vertical Orientation, IP66, Flush Mounting, 55 mm Mounting Centres, Polycarbonate, Black, Glossy, 76 mm Height, 35 mm Width, 30 mm Depth, Without Local Signalling
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Clipsal |
| Range Name | 2000 Series |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 2030-BK |
| Colour | Black |
| IP Rating | IP66 |
| Product Type | Switches Architrave |
| Connection Type | Screw |
| Control Type | ON/OFF Switch |
| Material | Polycarbonate |
| Number Of Poles | 1 Pole |
| Orientation | Vertical |
| Please Note | Without Local Signalling |
| Height | 76 mm |
| Mounting Centres | 55 mm |
| Width | 35 mm |
| Actuator Type | Rocker Switch |
| Current | 10 Amp |
| Depth | 30 mm |
| Finish | Gloss |
| Frequency | 50 Hz |
| Number Of Gangs | 1 Gang |
| Number Of Ways | 1/2 Way |
| Mounting Method | Flush |
| Voltage | 250 Volt Switch |
| Legend | Without Imprint |
Description
Dimmer Switch Architrave, 250 Volt Switch, 10 Amp, 50 Hz, 1 Pole, 1 Gang, 1, 2 Way, On/Off Switch Control, Rocker Switch Actuator, Screw Connection, Without imprint, Vertical Orientation, IP66, Flush Mounting, 55 mm Mounting Centres, Polycarbonate, Black, Glossy, 76 mm Height, 35 mm Width, 30 mm Depth, Without Local Signalling
