Clipsal Double Power Point Flush Mount Standard 10A 250V Horizontal White
Clipsal Double Power Point Flush Mount Standard 10A 250V Horizontal White
GPO Switched Outlet, 250 Volt Switch, 10 Amp, 3, 2 Gang, Horizontal Orientation, Flush Mounting, 84 mm Mounting Centres, Screw Connection, On/Off Button Control, Rocker Switch Actuator, Plastic, White, Glossy, 116 mm Height, 76 mm Width, 13 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Clipsal |
| Range Name | 2000 Series |
| Standard Pack Size | 10 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 2025-WE |
| Colour | White |
| Connection Type | Screw |
| Actuator Type | Rocker Switch |
| Control Type | ON/OFF Button |
| Finish | Gloss |
| Depth | 13 mm |
| Current | 10 Amp |
| Height | 116 mm |
| Material | Plastic |
| Number Of Gangs | 2 Gang |
| Mounting Centres | 84 mm |
| Orientation | Horizontal |
| Pin Configuration | 3 Pin |
| Mounting Method | Flush |
| Product Type | GPO Standard |
| Voltage | 250 Volt Switch |
| Width | 76 mm |
Description
GPO Switched Outlet, 250 Volt Switch, 10 Amp, 3, 2 Gang, Horizontal Orientation, Flush Mounting, 84 mm Mounting Centres, Screw Connection, On/Off Button Control, Rocker Switch Actuator, Plastic, White, Glossy, 116 mm Height, 76 mm Width, 13 mm Depth
