Clipsal GPO Switched Outlet Flush Mount Surge Protected 2 Gang 10A 250V 1 Pole Horizontal White
Clipsal GPO Switched Outlet Flush Mount Surge Protected 2 Gang 10A 250V 1 Pole Horizontal White
Providing an illuminated indicator light, the Clipsal 2000 Series Surge Protected Socket gives you peace of mind, as well as protection against power surges. The Twin Outlet is rated 250V, 10A and has a gloss finish, so it is easy to keep clean.
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Clipsal |
| Range Name | 2000 Series |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 2025SF-WE |
| Actuator Type | Rocker Switch |
| Colour | White |
| Control Type | ON/OFF Button |
| Connection Type | Screw |
| Current | 10 Amp |
| Depth | 45 mm |
| Height | 116 mm |
| Material | Plastic |
| Mounting Centres | 84 mm |
| Mounting Method | Flush |
| Number Of Poles | 1 Pole |
| Number Of Gangs | 2 Gang |
| Orientation | Horizontal |
| Pin Configuration | 3 Pin |
| Product Type | GPO Switched Outlets |
| Voltage | 250 Volt Switch |
| Width | 76 mm |
Description
Providing an illuminated indicator light, the Clipsal 2000 Series Surge Protected Socket gives you peace of mind, as well as protection against power surges. The Twin Outlet is rated 250V, 10A and has a gloss finish, so it is easy to keep clean.
