Clipsal GPO Switched Outlet RCD Protected Flush Mount 2 Gang 30mA 10A 250V 2 Pole Horizontal White
Clipsal GPO Switched Outlet RCD Protected Flush Mount 2 Gang 30mA 10A 250V 2 Pole Horizontal White
GPO Switched Outlet RCD Protected, 250 Volt Switch, 10 Amp, 3, 2 Switched + 2 RCD Pole, 2 Gang, On/Off Button Control, Rocker Switch Actuator, 30 mA Trip Sensitivity, Flush Mounting, 84 mm Mounting Centres, Screw Connection, Horizontal Orientation, Plastic, White, 116 mm Height, 76 mm Width, 47 mm Depth
| Brand | Clipsal |
|---|---|
| Range Name | 2000 Series |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 2025RCD30-WE-NLA |
| Actuator Type | Rocker Switch |
| Colour | White |
| Control Type | ON/OFF Button |
| Connection Type | Screw |
| Current | 10 Amp |
| Depth | 47 mm |
| Height | 116 mm |
| Material | Plastic |
| Mounting Centres | 84 mm |
| Mounting Method | Flush |
| Number Of Gangs | 2 Gang |
| Orientation | Horizontal |
| Pin Configuration | 3 Pin |
| Product Type | GPO RCD Protected |
| Trip Sensitivity | 30 mA |
| Voltage | 250 Volt Switch |
| Width | 76 mm |
Description
GPO Switched Outlet RCD Protected, 250 Volt Switch, 10 Amp, 3, 2 Switched + 2 RCD Pole, 2 Gang, On/Off Button Control, Rocker Switch Actuator, 30 mA Trip Sensitivity, Flush Mounting, 84 mm Mounting Centres, Screw Connection, Horizontal Orientation, Plastic, White, 116 mm Height, 76 mm Width, 47 mm Depth
