Clipsal Double Power Point Flush Mount Standard 15A 250V 2 Pole Horizontal White
Clipsal Double Power Point Flush Mount Standard 15A 250V 2 Pole Horizontal White
For use with heavier duty appliances, this 2 Pole Clipsal 2000 Series Twin Switched Socket Outlet is rated 15A 250V.The outlet brings you safe and reliable power where you need it, with a gloss finish and rounded corners, so it is easy to keep clean.
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Clipsal |
| Range Name | 2000 Series |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 2025D15-WE |
| Actuator Type | Rocker Switch |
| Connection Type | Screw |
| Colour | White |
| Current | 15 Amp |
| Finish | Gloss |
| Control Type | ON/OFF Button |
| Depth | 28 mm |
| Height | 116 mm |
| Material | Plastic |
| Mounting Method | Flush |
| Mounting Centres | 84 mm |
| Number Of Gangs | 2 Gang |
| Orientation | Horizontal |
| Number Of Poles | 2 Pole |
| Pin Configuration | 3 Pin |
| Product Type | GPO Standard |
| Width | 76 mm |
| Voltage | 250 Volt Switch |
Description
For use with heavier duty appliances, this 2 Pole Clipsal 2000 Series Twin Switched Socket Outlet is rated 15A 250V.The outlet brings you safe and reliable power where you need it, with a gloss finish and rounded corners, so it is easy to keep clean.
