Clipsal Single Power Point Flush Mount Standard 10A 250V 1 Pole Horizontal White
Clipsal Single Power Point Flush Mount Standard 10A 250V 1 Pole Horizontal White
GPO Switched Outlet, 250 Volt Switch, 10 Amp, 50 Hz, 3, 1 Pole, 1 Gang, Horizontal Orientation, Flush Mounting, 84 mm Mounting Centres, Screw Connection, On/Off Button Control, Rocker Switch Actuator, Plastic, White, Glossy, 116 mm Height, 76 mm Width, 30 mm Depth
| Brand | Clipsal |
|---|---|
| Range Name | 2000 Series |
| Standard Pack Size | 10 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 2015-WE |
| Colour | White |
| Connection Type | Screw |
| Actuator Type | Rocker Switch |
| Control Type | ON/OFF Button |
| Finish | Gloss |
| Depth | 30 mm |
| Current | 10 Amp |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | 116 mm |
| Material | Plastic |
| Number Of Gangs | 1 Gang |
| Mounting Centres | 84 mm |
| Number Of Poles | 1 Pole |
| Orientation | Horizontal |
| Pin Configuration | 3 Pin |
| Mounting Method | Flush |
| Product Type | GPO Standard |
| Voltage | 250 Volt Switch |
| Width | 76 mm |
Description
GPO Switched Outlet, 250 Volt Switch, 10 Amp, 50 Hz, 3, 1 Pole, 1 Gang, Horizontal Orientation, Flush Mounting, 84 mm Mounting Centres, Screw Connection, On/Off Button Control, Rocker Switch Actuator, Plastic, White, Glossy, 116 mm Height, 76 mm Width, 30 mm Depth
