Clipsal Socket Outlet Mechanism Auto-Switched Flush Mount 1 Gang 15A 250V 2 Pole Horizontal/Vertical Safety Shutter
Clipsal Socket Outlet Mechanism Auto-Switched Flush Mount 1 Gang 15A 250V 2 Pole Horizontal/Vertical Safety Shutter
GPO Mechanism Auto-Switched, 250 Volt Switch, 15 Amp, 2 Pole, 1 Gang, Horizontal/Vertical Orientation, Flush Mounting, 50 mm Mounting Centres, Screw Connection, White, 60 mm Height, 42 mm Width, 33 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Clipsal |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 10MD15SLB-WE |
| Colour | White |
| Depth | 33 mm |
| Current | 15 Amp |
| Connection Type | Screw |
| Height | 60 mm |
| Mounting Method | Flush |
| Mounting Centres | 50 mm |
| Number Of Gangs | 1 Gang |
| Number Of Poles | 2 Pole |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| Product Type | Socket Mechanisms |
| Voltage | 250 Volt Switch |
| Width | 42 mm |
Description
GPO Mechanism Auto-Switched, 250 Volt Switch, 15 Amp, 2 Pole, 1 Gang, Horizontal/Vertical Orientation, Flush Mounting, 50 mm Mounting Centres, Screw Connection, White, 60 mm Height, 42 mm Width, 33 mm Depth
