Clevertronics Emergency LED Exit Theatre Mask Single Sided 1.1W Maintained Polycarbonate Ceiling/Wall 355mm IP20
Clevertronics Emergency LED Exit Theatre Mask Single Sided 1.1W Maintained Polycarbonate Ceiling/Wall 355mm IP20
The Cleverfit Exit is a proven market leader that is known for its reliability, energy efficiency and ease of installation. The tamper resistant cover makes it possible to include all diffuser combinations in one box for single or double sided applications.. The Cleverfit can be either wall or ceiling mounted and the quick connect bracket makes installation nice and easy.
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Clevertronics |
| Range Name | Cleverfit, Theatre |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39111700 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | ECFLED-LI-TH-R |
| Average Lamp Life | 50000 hrs |
| Battery Type | LFP |
| Colour | White |
| Diffuser Type | Polycarbonate |
| Height | 215 mm |
| Input Voltage | 240 Volt AC |
| Input Frequency | 50 Hz |
| Lamp Type | LED |
| Material | ABS |
| IP Rating | IP20 |
| Length | 355 mm |
| Mounting Method | Ceiling/Wall |
| Operating Mode | Maintained |
| Product Type | Emergency Exits |
| Temperature | 1 to 40 deg C |
| Wattage | 1.1 Watt Standby/2 Watt Max |
| Viewing Distance | 24 mtr |
| Width | 80 mm |
Description
The Cleverfit Exit is a proven market leader that is known for its reliability, energy efficiency and ease of installation. The tamper resistant cover makes it possible to include all diffuser combinations in one box for single or double sided applications.. The Cleverfit can be either wall or ceiling mounted and the quick connect bracket makes installation nice and easy.
