Clevertronics Emergency LED Bunker Weatherproof 17W Polycarbonate Grey Integrated LED Driver Li-Iron Phosphate IP65
Clevertronics Emergency LED Bunker Weatherproof 17W Polycarbonate Grey Integrated LED Driver Li-Iron Phosphate IP65
Emergency LED Bunker Weatherproof, 17 Watt, 240 Volt AC, 50 Hz, LED, L70/E50 Circular, 4000K, 1400 Lumens, 50000 hr Average Lamp Life, CRI: >80, Sustained, Opal White Polycarbonate Diffuser, Control Gear: Integrated LED Driver, Surface Mount, Battery Type: Lithium-Iron Phosphate, Die-Cast Aluminium/Steel, Grey, Powder Coated Finish, IP65, 360 mm Diameter, 145 mm Height, 0 to 40 deg C
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Clevertronics |
| Range Name | Bunkalite |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39111700 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | CBKLEDS-GRY |
| Average Lamp Life | 50000 hrs |
| Battery Type | LFP |
| Colour | Grey |
| Control Gear | Integrated LED Driver |
| Colour Temperature | 4000K |
| CRI | >80 |
| Diffuser Type | Opal White Polycarbonate |
| Finish | Powder Coated |
| Height | 145 mm |
| Input Frequency | 50 Hz |
| Input Voltage | 240 Volt AC |
| IP Rating | IP65 |
| Lamp Type | LED |
| Lumens | 1400 lm |
| Material | Die-Cast Aluminium/Steel |
| Mounting Method | Surface |
| Operating Mode | Sustained |
| Product Type | Emergency Led |
| Temperature | 0 to 40 deg C |
| Wattage | 17 Watt |
Description
Emergency LED Bunker Weatherproof, 17 Watt, 240 Volt AC, 50 Hz, LED, L70/E50 Circular, 4000K, 1400 Lumens, 50000 hr Average Lamp Life, CRI: >80, Sustained, Opal White Polycarbonate Diffuser, Control Gear: Integrated LED Driver, Surface Mount, Battery Type: Lithium-Iron Phosphate, Die-Cast Aluminium/Steel, Grey, Powder Coated Finish, IP65, 360 mm Diameter, 145 mm Height, 0 to 40 deg C
