CJS Crimp Lug Standard Heavy Duty with Inspection Hole Copper 50mm M10 Stud 48mm OAL
CJS Crimp Lug Standard Heavy Duty with Inspection Hole Copper 50mm M10 Stud 48mm OAL
Heavy Duty Compression Cable Lug, 50 mm, M10 Stud, Standard Barrel Type, 22 mm Barrel Length, 48 mm Overall Length, 1 Hole, 9.5 mm Inside Diameter, 12.8 mm Outside Diameter, 18 mm Lug Width, 20 mm Lug Length, Annealed Electrolytic Copper Body, Copper, Tin Plated, -55 to 155 deg C, With Inspection Hole
| Features |
|
|---|---|
| Brand | CJS |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | CJS-LUG-CU-050-M10 |
| Barrel Length | 22 mm |
| Barrel Type | Standard |
| Body Material | Annealed Electrolytic Copper |
| Conductive Material | Copper |
| Conductor Size | 50 mm |
| Finish | Tin Plated |
| Inside Diameter | 9.5 mm |
| Lug Length | 20 mm |
| Lug Width | 18 mm |
| Number of Holes | 1 Hole |
| Outside Diameter | 12.8 mm |
| Overall Length | 48 mm |
| Please Note | with Inspection Hole |
| Stud Size | M10 |
| Temperature | -55 to 155 deg C |
Description
Heavy Duty Compression Cable Lug, 50 mm, M10 Stud, Standard Barrel Type, 22 mm Barrel Length, 48 mm Overall Length, 1 Hole, 9.5 mm Inside Diameter, 12.8 mm Outside Diameter, 18 mm Lug Width, 20 mm Lug Length, Annealed Electrolytic Copper Body, Copper, Tin Plated, -55 to 155 deg C, With Inspection Hole
