CJS Circuit Breaker Lug Narrow Palm Copper with Inspection Window 70mm M8 Stud 49mm OAL
CJS Circuit Breaker Lug Narrow Palm Copper with Inspection Window 70mm M8 Stud 49mm OAL
Circuit Breaker narrow palm cable lugs, as the name suggests, is a range of copper lugs with a reduced palm fixing area. These lugs enable connection to low voltage circuit breakers and terminal blocks. These lugs utilize standard barrel dimensions so normal crimping rules using standard tools and crimp dies still apply.
| Features |
|
|---|---|
| Brand | CJS |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | CJS-LUG-CB-CU-70M8 |
| Barrel Length | 19 mm |
| Barrel Type | Standard |
| Body Material | Copper |
| Conductive Material | Copper |
| Conductor Size | 70 mm |
| Finish | Tin Electroplated |
| Inside Diameter | 11.2 mm |
| Lug Width | 12.8 mm |
| Number of Holes | 1 Hole |
| Outside Diameter | 14.4 mm |
| Overall Length | 49 mm |
| Please Note | with Inspection Window |
| Temperature | -55 to 155 deg C |
| Stud Size | M8 |
Description
Circuit Breaker narrow palm cable lugs, as the name suggests, is a range of copper lugs with a reduced palm fixing area. These lugs enable connection to low voltage circuit breakers and terminal blocks. These lugs utilize standard barrel dimensions so normal crimping rules using standard tools and crimp dies still apply.
