CJS Circuit Breaker Lug Narrow Palm Copper with Inspection Window 120mm M10 Stud 68mm OAL
CJS Circuit Breaker Lug Narrow Palm Copper with Inspection Window 120mm M10 Stud 68mm OAL
Circuit Breaker narrow palm cable lugs, as the name suggests, is a range of copper lugs with a reduced palm fixing area. These lugs enable connection to low voltage circuit breakers and terminal blocks. These lugs utilize standard barrel dimensions so normal crimping rules using standard tools and crimp dies still apply.
| Features |
|
|---|---|
| Brand | CJS |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | CJS-LUG-CB-CU-120M10 |
| Body Material | Copper |
| Barrel Length | 28 mm |
| Barrel Type | Standard |
| Conductive Material | Copper |
| Conductor Size | 120 mm |
| Finish | Tin Electroplated |
| Inside Diameter | 15.6 mm |
| Lug Length | 23 mm |
| Lug Width | 19 mm |
| Number of Holes | 1 Hole |
| Please Note | with Inspection Window |
| Outside Diameter | 20 mm |
| Overall Length | 68 mm |
| Stud Size | M10 |
| Temperature | -55 to 155 deg C |
Description
Circuit Breaker narrow palm cable lugs, as the name suggests, is a range of copper lugs with a reduced palm fixing area. These lugs enable connection to low voltage circuit breakers and terminal blocks. These lugs utilize standard barrel dimensions so normal crimping rules using standard tools and crimp dies still apply.
