CJS C Connector Conventional 110-125mm Copper
CJS C Connector Conventional 110-125mm Copper
C-Connector Conventional, 110-125 mm, 1 Conductors, 200 Mpa Tensile Strength, 40% Ductile Rating, 99.7% IACS Conductivity, 1.738 micro-Ohm cm Resistivity, MC185-C, Copper Body, Copper, -55 to 155 deg C, 45 mm Height, 30 mm Width, 28 mm Depth, 1 Pack
| Brand | CJS |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | CJS-CACC120 |
| Body Material | Copper |
| Conductive Material | Copper |
| Conductivity | 99.7% IACS |
| Crimping Die | MC185-C |
| Depth | 28 mm |
| Ductile Rating | 40% |
| Height | 45 mm |
| Number of Conductors | 1 |
| Pack Size | 1 Pack |
| Resistivity | 1.738 micro-Ohm/cm |
| Temperature | -55 to 155 deg C |
| Tensile Strength | 200 MPa |
| Width | 30 mm |
Description
C-Connector Conventional, 110-125 mm, 1 Conductors, 200 Mpa Tensile Strength, 40% Ductile Rating, 99.7% IACS Conductivity, 1.738 micro-Ohm cm Resistivity, MC185-C, Copper Body, Copper, -55 to 155 deg C, 45 mm Height, 30 mm Width, 28 mm Depth, 1 Pack
