Certech UTP Network Cable Cat6 4 Pair 23AWG Gel Filled HDPE/LDPE Black 305M
Certech UTP Network Cable Cat6 4 Pair 23AWG Gel Filled HDPE/LDPE Black 305M
The CERTECH 305 mtr CAT 6 U/UTP external cable is a high-performance network cable designed for outdoor and underground use. The cable consists of 4 x copper conductor twisted pairs separated by a pair divider, a PE jacket, a strength member and a dry core layer. With CAT 6 performance, this cable guarantees data transmission speeds of up to 1 gigabit per second (1 Gbps). Wrapped in a PE sheath and containing a dry core layer, this cable is protected from both UV rays and the ingress of water, making it an ideal choice for challenging outdoor installations. The NCC6SLDGEL cable from CERTECH is supplied on a 305 mtr wooden reel.
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Certech |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | NCC6SLDGEL |
| Bend Radius | 8 x OD/4 x OD |
| Cable Type | Cat 6 UTP |
| Conductor Diameter | 0.565 mm |
| Conductor Resistance | 9.38 Ohm/100m |
| Conductor Material | Bare copper |
| Conductor Size | 23 AWG |
| Elongation | >=300- >=350 |
| Frequency Bandwidth | 250 MHz |
| Insulation Material | HDPE |
| Length | 305 mtr |
| Outside Diameter | 6.8 mm |
| Pair Count | 4 Pair |
| Product Type | CAT 6 Cable |
| Sheath Colour | Black |
| Sheath Material | LDPE |
| Sheath Thickness | 0.60 mm +/-0.05 mm |
| Stranding | Solid |
| Temperature | 40 to 75 deg C |
Description
The CERTECH 305 mtr CAT 6 U/UTP external cable is a high-performance network cable designed for outdoor and underground use. The cable consists of 4 x copper conductor twisted pairs separated by a pair divider, a PE jacket, a strength member and a dry core layer. With CAT 6 performance, this cable guarantees data transmission speeds of up to 1 gigabit per second (1 Gbps). Wrapped in a PE sheath and containing a dry core layer, this cable is protected from both UV rays and the ingress of water, making it an ideal choice for challenging outdoor installations. The NCC6SLDGEL cable from CERTECH is supplied on a 305 mtr wooden reel.
