CCG Cable Entry Threaded Dome Plug EExde I/IIC M63 Nickel Plated Brass
CCG Cable Entry Threaded Dome Plug EExde I/IIC M63 Nickel Plated Brass
Hazardous Area Blanking Plug Threaded Dome, M63, 16 mm Thread Length, 14 mm Width Across Flats, Brass Body, Nickel Plated, 70 mm Diameter, 3 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | CCG |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | PDM063E |
| Diameter | 70 mm |
| Depth | 3 mm |
| Body Material | Brass |
| Finish | Nickel Plated |
| Product Type | Threaded Plugs |
| Thread Size | M63 |
| Thread Length | 16 mm |
| Width Across Flats | 14 mm |
Description
Hazardous Area Blanking Plug Threaded Dome, M63, 16 mm Thread Length, 14 mm Width Across Flats, Brass Body, Nickel Plated, 70 mm Diameter, 3 mm Depth
