CCG Terminal Junction Box 32mm 3 Way Y Type Glass Reinforced Polyester IP68 205mm OD
CCG Terminal Junction Box 32mm 3 Way Y Type Glass Reinforced Polyester IP68 205mm OD
Terminal Junction Box, 32mm Entry Size, 3 Entries, 205 mm Outside Diameter, 182mm Inside Diameter, Distance Between Centres: 150 mm, 237mm Mounting Centres, 152mm Rail Mounting Centres, 144 mm Overall Height, IP68, -60 to 55 deg C Ambient, -60 to 110 deg C Service, Glass Reinforced Polyester
| Features |
|
|---|---|
| Brand | CCG |
| Range Name | Posi-Box |
| Standard Pack Size | 2 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 100903 |
| Distance Between Centres | 150 mm |
| IP Rating | IP68 |
| Entry Size | 32 mm |
| Inside Diameter | 182 mm |
| Number of Entries | 3 Way |
| Mounting Centres | 237 mm |
| Outside Diameter | 205 mm |
| Overall Height | 144 mm |
| Product Type | Terminal Boxes & Enclosures |
| Temperature | -60 to 55 deg C Ambient/-60 to 110 deg C Service |
| Rail Mounting Centres | 152 mm |
Description
Terminal Junction Box, 32mm Entry Size, 3 Entries, 205 mm Outside Diameter, 182mm Inside Diameter, Distance Between Centres: 150 mm, 237mm Mounting Centres, 152mm Rail Mounting Centres, 144 mm Overall Height, IP68, -60 to 55 deg C Ambient, -60 to 110 deg C Service, Glass Reinforced Polyester
