CCG Terminal Junction Box 20mm 3 Way Y Type Glass Reinforced Polyester IP68 116mm OD
CCG Terminal Junction Box 20mm 3 Way Y Type Glass Reinforced Polyester IP68 116mm OD
Junction Box, 20 mm Entry Size, 3 Number of Entries, 101 mm Inside Diameter, 116 mm Outside Diameter, 132 mm Mounting Centres, 77 mm Rail Mounting Centres, 75 mm Distance Between Centres, IP68, -60 to 55 deg C/-60 to 110 deg C, 94 mm Overall Height
| Features |
|
|---|---|
| Brand | CCG |
| Range Name | Posi-Box |
| Standard Pack Size | 8 |
| UNSPSC Class | 39121300 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 100901 |
| Distance Between Centres | 75 mm |
| Entry Size | 20 mm |
| Inside Diameter | 101 mm |
| IP Rating | IP68 |
| Mounting Centres | 132 mm |
| Number of Entries | 3 Way |
| Outside Diameter | 116 mm |
| Overall Height | 94 mm |
| Product Type | Terminal Boxes & Enclosures |
| Rail Mounting Centres | 77 mm |
| Temperature | -60 to 55 deg C/-60 to 110 deg C |
Description
Junction Box, 20 mm Entry Size, 3 Number of Entries, 101 mm Inside Diameter, 116 mm Outside Diameter, 132 mm Mounting Centres, 77 mm Rail Mounting Centres, 75 mm Distance Between Centres, IP68, -60 to 55 deg C/-60 to 110 deg C, 94 mm Overall Height
