CCG Cable Gland Barrier Type M75 59-72.5mm IP66/68
CCG Cable Gland Barrier Type M75 59-72.5mm IP66/68
Cable Gland, Barrier Type, M75, 15 mm Thread Length, 1.5 mm Pitch, 59 mm Min. Sheath OD, 72.5 mm Max. Sheath OD, 96 mm Width Across Flats, 108 mm Width Across Corners, 72 Nm, IP66/68, Thermoplastic Elastomer Seal, Brass Body, Nickel Plated Finish, -20 to 95 deg C, 164 mm Length
| Features |
|
|---|---|
| Brand | CCG |
| Range Name | Type E1EX |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 057177 |
| Finish | Nickel Plated |
| IP Rating | IP66/68 |
| Body Material | Brass |
| Max. Sheath OD | 72.5 mm |
| Length | 164 mm |
| Min. Sheath OD | 59 mm |
| Product Type | Cable Glands Hazardous Area |
| Seal Material | Thermoplastic Elastomer |
| Thread Pitch | 1.5 mm |
| Thread Size | M75 |
| Temperature | -20 to 95 deg C |
| Thread Length | 15 mm |
| Torque Rating | 72 Nm |
| Width Across Corners | 108 mm |
| Width Across Flats | 96 mm |
Description
Cable Gland, Barrier Type, M75, 15 mm Thread Length, 1.5 mm Pitch, 59 mm Min. Sheath OD, 72.5 mm Max. Sheath OD, 96 mm Width Across Flats, 108 mm Width Across Corners, 72 Nm, IP66/68, Thermoplastic Elastomer Seal, Brass Body, Nickel Plated Finish, -20 to 95 deg C, 164 mm Length
