CCG Cable Gland Barrier Type Armoured M20 11.5-16mm IP66/68
CCG Cable Gland Barrier Type Armoured M20 11.5-16mm IP66/68
Cable Gland EMC Armoured Barrier Type, M20, 15 mm Thread Length, 1.5 mm, 11.5 mm Min. Sheath OD, 16 mm Max. Sheath OD, 25 mm/27 mm Width Across Flats, 28 mm/30 mm Width Across Corners, 0.2 mm Min. Armour Wire, 1.25 mm Max. Armour Wire, 21 Nm Torque Rating, IP66/68, Brass Body, Thermoplastic Elastomer Seal, Nickel Plated, -20 to 95 deg C, 75 mm Length
| Features |
|
|---|---|
| Brand | CCG |
| Range Name | Type E1EX |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 0571-0 |
| Body Material | Brass |
| Finish | Nickel Plated |
| IP Rating | IP66/68 |
| Max. Armour Wire | 1.25 mm |
| Max. Sheath OD | 16 mm |
| Length | 75 mm |
| Min. Armour Wire | 0.2 mm |
| Min. Sheath OD | 11.5 mm |
| Product Type | Cable Glands Hazardous Area |
| Seal Material | Thermoplastic Elastomer |
| Temperature | -20 to 95 deg C |
| Thread Length | 15 mm |
| Thread Pitch | 1.5 mm |
| Thread Size | M20 |
| Torque Rating | 21 Nm |
| Width Across Corners | 28 mm/30 mm |
| Width Across Flats | 25/27 mm |
Description
Cable Gland EMC Armoured Barrier Type, M20, 15 mm Thread Length, 1.5 mm, 11.5 mm Min. Sheath OD, 16 mm Max. Sheath OD, 25 mm/27 mm Width Across Flats, 28 mm/30 mm Width Across Corners, 0.2 mm Min. Armour Wire, 1.25 mm Max. Armour Wire, 21 Nm Torque Rating, IP66/68, Brass Body, Thermoplastic Elastomer Seal, Nickel Plated, -20 to 95 deg C, 75 mm Length
