CCG Metal Cable Gland Unarmoured General Purpose M32x1.5 16-22mm Nickel Plated Brass IP66/68
CCG Metal Cable Gland Unarmoured General Purpose M32x1.5 16-22mm Nickel Plated Brass IP66/68
Compression Gland for Single and Multi-Core Unarmoured Cable.
| Features |
|
|---|---|
| Brand | CCG |
| Standard Pack Size | 10 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 053533 |
| IP Rating | IP66/68 |
| Finish | Nickel Plated |
| For Use With | Unarmoured Cables |
| Body Material | Brass |
| Max. Sheath OD | 22 mm |
| Min. Sheath OD | 16 mm |
| Overall Length | 40 mm |
| Seal Material | Thermoset Elastomer |
| Temperature | -30 to 130 deg C |
| Thread Pitch | 1.5 mm |
| Thread Length | 10 mm |
| Torque Rating | 55 Nm |
| Thread Size | M32 x 1.5 mm |
| Width Across Corners | 47 mm |
| Width Across Flats | 42 mm |
Description
Compression Gland for Single and Multi-Core Unarmoured Cable.
