CCG Metal Cable Gland Unarmoured General Purpose M25 15-20mm Nickel Plated Brass with Locknut IP66/68
CCG Metal Cable Gland Unarmoured General Purpose M25 15-20mm Nickel Plated Brass with Locknut IP66/68
Compression Gland for Single and Multi-Core Unarmoured Cable.
| Features |
|
|---|---|
| Brand | CCG |
| Range Name | Type A2 |
| Standard Pack Size | 10 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 053502 |
| IP Rating | IP66/68 |
| Finish | Nickel Plated |
| For Use With | Unarmoured Cables |
| Body Material | Brass |
| Max. Sheath OD | 20 mm |
| Min. Sheath OD | 15 mm |
| Overall Length | 35 mm |
| Seal Material | Thermoset Elastomer |
| Temperature | -65 to 120 deg C |
| Thread Pitch | 1.5 mm |
| Thread Length | 10 mm |
| Torque Rating | 47.5 Nm |
| Thread Size | M25 |
| Width Across Corners | 40 mm |
| Width Across Flats | 35 mm |
Description
Compression Gland for Single and Multi-Core Unarmoured Cable.
