CCG Single Compression Cable Gland M20 x 1.5 11-15mm IP66/68
CCG Single Compression Cable Gland M20 x 1.5 11-15mm IP66/68
Single Compression Cable Gland EMC, M20, 10 mm Thread Length, 1.5 mm, 11 mm Min. Sheath OD, 15 mm Max. Sheath OD, 27 mm Width Across Flats, 30 mm Width Across Corners, 32.5 Nm Torque Rating, IP66/68, Brass Body, Thermoplastic Elastomer/Silicone Seal, Nickel Plated, -20 to 125 deg C, 34 mm Length
| Features |
|
|---|---|
| Brand | CCG |
| Standard Pack Size | 10 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 053501-EMC |
| Body Material | Brass |
| Finish | Nickel Plated |
| IP Rating | IP66/68 |
| Length | 34 mm |
| Max. Sheath OD | 15 mm |
| Min. Sheath OD | 11 mm |
| Temperature | -20 to 125 deg C |
| Seal Material | Thermoplastic Elastomer/Silicone |
| Thread Length | 10 mm |
| Thread Pitch | 1.5 mm |
| Thread Size | M20 |
| Torque Rating | 32.5 Nm |
| Width Across Corners | 30 mm |
| Width Across Flats | 27 mm |
Description
Single Compression Cable Gland EMC, M20, 10 mm Thread Length, 1.5 mm, 11 mm Min. Sheath OD, 15 mm Max. Sheath OD, 27 mm Width Across Flats, 30 mm Width Across Corners, 32.5 Nm Torque Rating, IP66/68, Brass Body, Thermoplastic Elastomer/Silicone Seal, Nickel Plated, -20 to 125 deg C, 34 mm Length
