CCG Cable Gland EMC VSD Screened Cable M63 54.6-62mm IP66/68
CCG Cable Gland EMC VSD Screened Cable M63 54.6-62mm IP66/68
Cable Gland, EMC VSD Screened Cable, M63, 17 mm Thread Length, 1.5 mm Pitch, 54.6 mm Min. Sheath OD, 62 mm Max. Sheath OD, 80 mm Width Across Flats, 90 mm Width Across Corners, 72.6 Nm, IP66/68, Thermoplastic Elastomer Seal, Brass Body, Nickel Plated Finish, -20 to 95 deg C, 100 mm Length
| Features |
|
|---|---|
| Brand | CCG |
| Range Name | VariTex |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 053106L |
| Finish | Nickel Plated |
| Body Material | Brass |
| IP Rating | IP66/68 |
| Length | 100 mm |
| Max. Sheath OD | 62 mm |
| Min. Sheath OD | 54.6 mm |
| Product Type | Cable Glands EMC |
| Seal Material | Thermoplastic Elastomer |
| Temperature | -20 to 95 deg C |
| Thread Length | 17 mm |
| Torque Rating | 72.6 Nm |
| Width Across Corners | 90 mm |
| Thread Size | M63 |
| Thread Pitch | 1.5 mm |
| Width Across Flats | 80 mm |
Description
Cable Gland, EMC VSD Screened Cable, M63, 17 mm Thread Length, 1.5 mm Pitch, 54.6 mm Min. Sheath OD, 62 mm Max. Sheath OD, 80 mm Width Across Flats, 90 mm Width Across Corners, 72.6 Nm, IP66/68, Thermoplastic Elastomer Seal, Brass Body, Nickel Plated Finish, -20 to 95 deg C, 100 mm Length
