CCG Cable Gland EMC VSD Screened Cable M20 13-20mm IP66/68
CCG Cable Gland EMC VSD Screened Cable M20 13-20mm IP66/68
Cable Gland EMC VSD Screened, M20, 15 mm Thread Length, 1.5 mm, 13 mm Min. Sheath OD, 20 mm Max. Sheath OD, 30 mm Width Across Flats, 34 mm Width Across Corners, 23.1 Nm Torque Rating, IP66/68, Brass Body, Thermoplastic Elastomer Seal, Nickel Plated, -20 to 95 deg C, 76 mm Length
| Features |
|
|---|---|
| Brand | CCG |
| Range Name | VariTex |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 0531-0S |
| Body Material | Brass |
| Finish | Nickel Plated |
| IP Rating | IP66/68 |
| Length | 76 mm |
| Max. Sheath OD | 20 mm |
| Min. Sheath OD | 13 mm |
| Product Type | Cable Glands EMC |
| Seal Material | Thermoplastic Elastomer |
| Temperature | -20 to 95 deg C |
| Thread Length | 15 mm |
| Torque Rating | 23.1 Nm |
| Thread Pitch | 1.5 mm |
| Thread Size | M20 |
| Width Across Corners | 34 mm |
| Width Across Flats | 30 mm |
Description
Cable Gland EMC VSD Screened, M20, 15 mm Thread Length, 1.5 mm, 13 mm Min. Sheath OD, 20 mm Max. Sheath OD, 30 mm Width Across Flats, 34 mm Width Across Corners, 23.1 Nm Torque Rating, IP66/68, Brass Body, Thermoplastic Elastomer Seal, Nickel Plated, -20 to 95 deg C, 76 mm Length
