CCG Metal Cable Gland Armoured General Purpose 57-72.5mm M75 IP66
CCG Metal Cable Gland Armoured General Purpose 57-72.5mm M75 IP66
Cable Gland Metal Armoured, M75, 15 mm Thread Length, 1.5 mm, 57 mm Min. Sheath OD, 72.5 mm Max. Sheath OD, 62 mm Max. Bedding OD, 2.5 mm Min. Armour Wire, 3.15 mm Max. Armour Wire, For Use With SWA and Aluminium Armoured Cables, 96 mm Width Across Flats, 108 mm Width Across Corners, 120 Nm Torque Rating, IP66, Brass Body, Thermoset Elastomer Seal, Nickel Plated, -65 to 120 deg C, 112 mm Overall Length
| Features |
|
|---|---|
| Brand | CCG |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 051277 |
| Body Material | Brass |
| Finish | Nickel Plated |
| Max. Armour Wire | 3.15 mm |
| IP Rating | IP66 |
| Max. Bedding OD | 62 mm |
| For Use With | SWA and Aluminium Armoured Cables |
| Max. Sheath OD | 72.5 mm |
| Min. Armour Wire | 2.5 mm |
| Min. Sheath OD | 57 mm |
| Overall Length | 112 mm |
| Product Type | Cable Glands Metal |
| Seal Material | Thermoset Elastomer |
| Temperature | -65 to 120 deg C |
| Thread Pitch | 1.5 mm |
| Thread Length | 15 mm |
| Thread Size | M75 |
| Torque Rating | 120 Nm |
| Width Across Flats | 96 mm |
| Width Across Corners | 108 mm |
Description
Cable Gland Metal Armoured, M75, 15 mm Thread Length, 1.5 mm, 57 mm Min. Sheath OD, 72.5 mm Max. Sheath OD, 62 mm Max. Bedding OD, 2.5 mm Min. Armour Wire, 3.15 mm Max. Armour Wire, For Use With SWA and Aluminium Armoured Cables, 96 mm Width Across Flats, 108 mm Width Across Corners, 120 Nm Torque Rating, IP66, Brass Body, Thermoset Elastomer Seal, Nickel Plated, -65 to 120 deg C, 112 mm Overall Length
