CCG Metal Cable Gland Armoured General Purpose 34-47.5mm M50 IP66
CCG Metal Cable Gland Armoured General Purpose 34-47.5mm M50 IP66
Cable Gland Metal Armoured, M50, 15 mm Thread Length, 1.5 mm, 34 mm Min. Sheath OD, 47.5 mm Max. Sheath OD, 38 mm Max. Bedding OD, 2 mm Min. Armour Wire, 2.5 mm Max. Armour Wire, For Use With SWA and Aluminium Armoured Cables, 65 mm Width Across Flats, 73 mm Width Across Corners, 100 Nm Torque Rating, IP66, Brass Body, Thermoset Elastomer Seal, Nickel Plated, -65 to 120 deg C, 87 mm Overall Length
| Features |
|
|---|---|
| Brand | CCG |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 051255 |
| Body Material | Brass |
| Finish | Nickel Plated |
| IP Rating | IP66 |
| For Use With | SWA and Aluminium Armoured Cables |
| Max. Bedding OD | 38 mm |
| Max. Armour Wire | 2.5 mm |
| Max. Sheath OD | 47.5 mm |
| Min. Sheath OD | 34 mm |
| Min. Armour Wire | 2 mm |
| Overall Length | 87 mm |
| Thread Pitch | 1.5 mm |
| Thread Length | 15 mm |
| Temperature | -65 to 120 deg C |
| Product Type | Cable Glands Metal |
| Seal Material | Thermoset Elastomer |
| Thread Size | M50 |
| Torque Rating | 100 Nm |
| Width Across Corners | 73 mm |
| Width Across Flats | 65 mm |
Description
Cable Gland Metal Armoured, M50, 15 mm Thread Length, 1.5 mm, 34 mm Min. Sheath OD, 47.5 mm Max. Sheath OD, 38 mm Max. Bedding OD, 2 mm Min. Armour Wire, 2.5 mm Max. Armour Wire, For Use With SWA and Aluminium Armoured Cables, 65 mm Width Across Flats, 73 mm Width Across Corners, 100 Nm Torque Rating, IP66, Brass Body, Thermoset Elastomer Seal, Nickel Plated, -65 to 120 deg C, 87 mm Overall Length
