CCG Metal Cable Gland Armoured General Purpose 42.5-52.5mm M50 with Locknut IP66
CCG Metal Cable Gland Armoured General Purpose 42.5-52.5mm M50 with Locknut IP66
Cable Gland Metal Armoured, M50, 15 mm Thread Length, 1.5 mm, 42.5 mm Min. Sheath OD, 52.5 mm Max. Sheath OD, 2 mm Min. Armour Wire, 2.5 mm Max. Armour Wire, For Use With SWA and Aluminium Armoured Cables, 65 mm Width Across Flats, 73 mm Width Across Corners, 100 Nm Torque Rating, IP66, Brass Body, Thermoset Elastomer Seal, Nickel Plated, -30 to 130 deg C, 87 mm Overall Length
| Features |
|
|---|---|
| Brand | CCG |
| Range Name | Type CW Captive Cone |
| Standard Pack Size | 2 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 051205 |
| Body Material | Brass |
| Finish | Nickel Plated |
| For Use With | SWA and Aluminium Armoured Cables |
| IP Rating | IP66 |
| Max. Armour Wire | 2.5 mm |
| Max. Sheath OD | 52.5 mm |
| Min. Armour Wire | 2 mm |
| Min. Sheath OD | 42.5 mm |
| Overall Length | 87 mm |
| Product Type | Cable Glands Metal |
| Seal Material | Thermoset Elastomer |
| Temperature | -30 to 130 deg C |
| Thread Length | 15 mm |
| Thread Pitch | 1.5 mm |
| Thread Size | M50 |
| Torque Rating | 100 Nm |
| Width Across Flats | 65 mm |
| Width Across Corners | 73 mm |
Description
Cable Gland Metal Armoured, M50, 15 mm Thread Length, 1.5 mm, 42.5 mm Min. Sheath OD, 52.5 mm Max. Sheath OD, 2 mm Min. Armour Wire, 2.5 mm Max. Armour Wire, For Use With SWA and Aluminium Armoured Cables, 65 mm Width Across Flats, 73 mm Width Across Corners, 100 Nm Torque Rating, IP66, Brass Body, Thermoset Elastomer Seal, Nickel Plated, -30 to 130 deg C, 87 mm Overall Length
